Золотий купол проти Залізного: як космос став новим військовим фронтом

Американські військові працюють над амбітним проектом під кодовою назвою «Золотий купол»  новою системою протиракетної оборони, що має прикрити всю територію Штатів від балістичних і гіперзвукових ракет. Ця ініціатива адміністрації Трампа нагадує ізраїльський «Залізний купол», але в зовсім іншому масштабі  якщо ізраїльська система захищає від тактичних ракет, то американський проєкт націлений на перехоплення стратегічних загроз.

Однак у цього плану вже з'явилися критики. росія і Китай відкрито заявляють, що розгортання такої системи порушить крихкий баланс глобальної безпеки. На їхню думку, «Золотий купол» не стільки захистить Америку, скільки спровокує нові конфлікти, перенісши протистояння в космос.

Експерти зазначають, що реалізація цього проекту стане серйозним технологічним викликом навіть для Пентагону. Гіперзвукові ракети, здатні маневрувати в атмосфері,  набагато складніша мета, ніж звичайні балістичні. Але якщо США вдасться створити працюючу систему, це кардинально змінить розстановку сил у світі.

Космічний фронт

Космос, який ще донедавна вважався територією наукових амбіцій і міждержавного співробітництва, сьогодні перетворюється на арену реального бойового протистояння. Новий виток конфлікту почався в той момент, коли хусити запустили іранську балістичну ракету в бік Ізраїлю.

Ракети, випущені «Хезболлою» з півдня Лівану, перехоплені системою ППО «Залізний купол» над регіоном Верхня Галілея на півночі Ізраїлю
Ракети, випущені «Хезболлою» з півдня Лівану, перехоплені системою ППО «Залізний купол» над регіоном Верхня Галілея на півночі Ізраїлю

Метою було портове місто Ейлат  понад 1 700 кілометрів від точки запуску. Ізраїльська система оборони отримала всього десять хвилин на реакцію. Цього виявилося достатньо: ракета була перехоплена за межами атмосфери, в районі лінії Кармана  умовного кордону між Землею і космосом. Ця подія стала одним із перших випадків знищення ворожого снаряда за межами атмосфери планети.

На тлі цього інциденту в США знову зазвучали розмови про необхідність власної протиракетної системи з можливостями заатмосферного перехоплення. Але на відміну від Ізраїлю, Сполучені Штати не мають настільки компактної території і не стикаються з постійними загрозами від найближчих сусідів. 

Поки обговорення триває, Південна Корея вже почала розробку власної версії системи, реагуючи на дедалі агресивнішу ядерну риторику з боку Пхеньяна. А у Вашингтоні всерйоз розглядається варіант передати реалізацію проєкту Ілону Маску  мільярдеру, якому вже вдалося перевизначити правила гри в космічній галузі.

Ілон Маск та Дональд Трамп
Ілон Маск та Дональд Трамп

Його компанія SpaceX не тільки будує ракети, а й розвиває технології стеження, а отже, здатна взяти на себе ключову роль у створенні нової оборонної архітектури.

Якщо ініціатива отримає зелене світло, в орбітальному просторі можуть з'явитися сотні супутників, призначених для виявлення і нейтралізації ракетних загроз. Компанії на кшталт Palantir і Anduril уже обговорюють можливе партнерство зі SpaceX.

Маск же, коментуючи можливу участь у проекті, заявив у X (колишній Twitter): "Ми хотіли б зосередитися на тому, щоб відправити людство на Марс. Але якщо президент попросить нас допомогти — ми не відмовимося".

Ізраїльський щит

На тлі постійних ракетних атак з боку ХАМАС і Хезболли Ізраїль створює багатошарову систему ППО, яка вже сьогодні вважається найефективнішою у світі. Фінансована за підтримки США, ця система поєднує перевірені технології з футуристичними розробками, такими як лазерний комплекс Iron Beam.

Система Iron Dome спочатку призначена для боротьби з примітивними ракетами, які поширилися вздовж кордонів Ізраїлю, останніми роками її тихо модернізували для боротьби з деякими далекобійними ракетами, залпами з десятками ракет, роями безпілотників і навіть шрапнеллю, яка летить у бік міст у результаті успішних перехоплень. Її перехоплювачі були модернізовані, щоб літати швидше і мати більшу маневреність.

Нові напрацювання у вигляді лазера потужністю в 100 кіловат призначені для боротьби з безпілотниками, мінометами і некерованими ракетами. Лазер стане частиною системи ППО вже цього року. Працює він не за рахунок вибухів або осколків, а спалахом спрямованого світла  по суті, випалюючи ціль у повітрі. 

Однак у технології є вади. Лазери мають безліч фізичних обмежень, зокрема те, що вони погано працюють у похмуру погоду, а повторне використання потребує величезної потужності батареї. Iron Beam може бути ефективним під час перехоплення безпілотників, що летять низько, і деяких примітивних ракет. Але викликає сумніви, що за нинішнього виходу лазер буде ефективний проти ракет великої дальності, середньої дальності або навіть ракет малої дальності.

І все ж рівень успіху Ізраїлю набагато перевершує більш традиційні системи протиракетної оборони, використовувані на війні в Україні, такі як американська система Patriot.

Cистема Patriot
Cистема Patriot

Вартість ракети Tamir для Iron Dome становить близько 50 000 доларів, порівняно з Arrow 3 за 3-6 мільйонами доларів для ППО Patriot, що дає змогу Ізраїлю стріляти на свій розсуд по низці загроз, а не бути вимушеним використовувати сортування.

Вартість одного лазерного «пострілу»  близько п'яти доларів, що докорінно змінює рівняння витрат, особливо в порівнянні з традиційними перехопленнями, де ціна запуску може досягати мільйонів доларів. Саме тому Ізраїль розглядає інтеграцію лазерів у вже наявні батареї Iron Dome як стратегічний пріоритет. Міністерство оборони визнає, що на лазерні дослідження було витрачено понад мільярд шекелів (280 мільйонів доларів) - і тепер ця інвестиція починає приносити плоди.

Нездійсненна мрія

Ідея Дональда Трампа побудувати всенаціональний протиракетний щит, натхненний ізраїльською моделлю, стикається з жорсткою реальністю: технічні обмеження і геополітична складність роблять її майже утопічною.

Ізраїль, чия територія порівнянна з площею Нью-Джерсі, захищається від примітивних ракет ближнього радіусу дії, тоді як США повинні протистояти значно складнішим загрозам  гіперзвуковій зброї з боєголовками, що маневрують, і підводним ракетним комплексам росії та Китаю.

Якщо ізраїльська система розрахована насамперед на перехоплення загроз з ближньої відстані і базується на землі, то США прагнуть захиститися системою, здатною впоратися з міжконтинентальними ударами, зокрема з ракетами, які запускають із підводних човнів.

Довгий час головним елементом ядерної безпеки США було взаємне стримування  ідея, що напад призведе до повного взаємного знищення.

Незважаючи на зростаюче протистояння між країнами, пропозицію підтвердити заборону на розміщення ядерної зброї в космосі було заблоковано  росія наклала вето на відповідну резолюцію Радбезу ООН. 

Ситуація ускладнюється тим, що вже найближчим роком спливає останній чинний договір між США і росією, що обмежує кількість ядерних боєзарядів. Паралельно з цим Китай стрімко нарощує власний арсенал, а за ним ідуть й інші держави  від Північної Кореї до Індії та Пакистану.

Проте Пентагон уже просуває проєкт Next Generation Interceptor  амбітну спробу модернізувати наземні перехоплювачі до 2028 року.

Але навіть тут оптимізму мало.

Нещодавній звіт Рахункової палати США (GAO) вказує, що терміни видаються завищено оптимістичними, а минулі провали агентства з ПРО в дотриманні графіків випробувань викликають сумніви в реальності заявлених термінів.

Судячи з усього, перспектива не найкраща: США вкладе десятки, а можливо, і сотні мільярдів доларів лише для того, щоб у кращому разі залишитися там, де вони стоять зараз. Але куди ймовірніше, що опиняться вони в ще більш уразливому і складному становищі.

Світ рухається до нових перегонів озброєнь, у яких технології та політика знову сплітаються в небезпечний вузол. Політичні амбіції підігрівають цей процес, перетворюючи науковий прогрес не на інструмент розвитку, а на важіль тиску. І що глибше світ занурюється в цю нову еру, то важче стає відрізнити захист від провокації, безпеку від загрози, а стратегію  від перегонів, у яких, як і раніше, не буде переможців.

Залишити коментар

Публікації автора

Золотий купол проти Залізного: як космос став новим військовим фронтом

Аналітика

Золотий купол проти Залізного: як космос став новим військовим фронтом

Аналітика

Американські військові працюють над амбітним проектом під кодовою назвою «Золотий купол» — новою системою протиракетної оборони, що має прикрити всю т...

13.05.25

523

0
8 ідей для першого бізнесу, які відразу ж почнуть приносити прибуток

Бізнес

8 ідей для першого бізнесу, які відразу ж почнуть приносити прибуток

Бізнес

Як вибрати правильну бізнес-ідею? Скільки часу потрібно, щоб почати приносити прибуток? Якщо ви хочете бізнес, який одразу почне приносити гроші, ви п...

03.09.24

2 021

0
Як доставка збірних вантажів може сприяти зростанню бізнесу

Бізнес

Як доставка збірних вантажів може сприяти зростанню бізнесу

Бізнес

Світова торгова промисловість включає переміщення продуктів, послуг і капіталу через кордони і залучає різноманітний діапазон учасників і процесів. Во...

23.07.24

1 422

0

Актуальне

Золотий купол проти Залізного: як космос став новим військовим фронтом

Аналітика

Золотий купол проти Залізного: як космос став новим військовим фронтом

Аналітика

Американські військові працюють над амбітним проектом під кодовою назвою «Золотий купол» — новою системою протиракетної оборони, що має прикрити всю т...

13.05.25

523

0
Термінове занепокоєння Ілона Маска: Сонце поглине Землю

Аналітика

Термінове занепокоєння Ілона Маска: Сонце поглине Землю

Аналітика

Мільярдер Ілон Маск, схоже, набагато більше стурбований доставкою людства на Марс, планету, неймовірно ворожу для життя, ніж забезпеченням того, щоб у...

08.05.25

1 023

0
Чому інвестори зараз не можуть насититися золотом

Аналітика

Чому інвестори зараз не можуть насититися золотом

Аналітика

Протягом століть золото було активом-притулком за часів політичної та економічної невизначеності. Його статус як надійного дорогого товару, який можна...

07.05.25

708

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Бізнес

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Нерухомість

У 2026 році планується відкрити розкішний бункер «судного дня», призначений лише для членів, з басейнами, охороною здоров’я на основі штучного інтелек...

25.01.25

44 705

0
Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

В Україні можна отримати грант на бізнес чи реалізацію ідеї. Війна не зупинить зростання економіки та прогрес в розвитку нашої країни. Розповідаємо пр...

15.01.24

8 126

2
10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Інновації

10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Fintech

Фінансові технології або фінтех - це більше, ніж просто модне слово у світі фінансових послуг. Користувачі, а також підприємства наздоганяють тенденці...

12.10.23

6 354

1
Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Чи знали ви, що найбільша мережа закладів швидкого харчування, "Макдональдс", насправді отримує велику частину своїх прибутків від нерухомості? За ві...

08.11.23

5 949

1
Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google у понеділок анонсувала Willow, свій останній, найкращий квантовий обчислювальний чіп. Заяви Google щодо цього чіпа щодо швидкості та надійності...

11.12.24

5 945

1

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (43)
Instagram
6% (21)
TikTok
9% (31)
Telegram
23% (79)
Youtube
33% (113)
Twitter
1% (5)
А що це?
15% (50)
Залишити коментар

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».