У 2024 нові кредити малому та середнього бізнесу складуть до 70% від обсягу виданих банківських кредитів

25.01.24

0

1 630

0

У 2024 році нові кредити малому та середнього бізнесу складуть до 70% від усіх наданих кредитів банків. При цьому частка кредитів в рамках державних програм “5-7-9”, “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” сумарно складе близько 50%, а на цільові спільні програми банків і виробників (постачальників) необхідного для ведення бізнесу знаряддя припаде понад 45% від усіх кредитів для МСБ.

Про це розповіла Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ
Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ

За словами експертки, з 24 лютого 2022 року кількість виданих кредитів за програмою “5-7-9” склала 44 тис. шт. на загальну суму понад 177 млн грн, що в 1,5 раза перевищує кількість виданих кредитів в період з 2020 по лютий 2022 року.

Банкірка повідомила, що від початку дії програми беззаперечним лідером є сільськогосподарські підприємства, які отримали 39% від загальної кількості виданих кредитів (31,2 тис. кредитів на суму 130 млрд грн), слідом за ними підприємства сфери торгівлі — 33% (майже 26 тис. кредитів на майже 69 млрд грн), на третьому місці сфера промисловості — 12% (9,2 тис. кредитів на суму 43,8 млрд грн).

Фахівчиня підкреслила, що за підсумками 2023 року на програму “5-7-9” припало понад ¼ всіх банківських кредитів. Водночас у 2024 році реалізація програми стане більш адресною (точковою) з вектором на підприємців в тих галузях економіки, які ще не відновилися після широкомасштабного вторгнення та які здійснюють свою діяльність в регіонах з високими воєнними ризиками.

“У бюджеті на 2024 рік на програму “5-7-9” закладено 18 млрд грн. Однак понад 5 млрд цих коштів буде витрачено на покриття накопиченої заборгованості за компенсацію відсотків перед банками, що беруть участь в програмі. Тобто фактично бюджет програми у 2024 році скоротиться майже на третину. І цілком слушним є переорієнтація державної підтримки на галузі, які найбільше її потребують”, — сказала експертка.

Водночас, як твердить Оксана Шульга, у 2024 році ефективними інструментами підтримки малого та середнього бізнесу будуть також державні програми “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%.

Суть “Доступного факторингу” полягає в наданні мікро-, малому та середньому бізнесу беззаставного кредиту в розмірі до 5 млн грн з відтермінуванням платежу за компенсаційною ставкою 13% річних терміном до 360 днів. Вона пояснила, що завдяки цьому інструменту підприємці мають змогу отримати необхідні обігові кошти для ведення бізнесу: поновити власну ліквідність, зберегти робочі місця, вкласти гроші у власний розвиток тощо.

Своєю чергою програма “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” розрахована на те, щоб підприємець зміг придбати в лізинг сільгосптехніку, комерційний транспорт тощо за пільговими ставками. Умови програми передбачають, що держава компенсуватиме базову ставку винагороди до 5%, 7% чи 11% річних.

Оксана Шульга навела варіанти ефективного використання цих кредитних інструментів у підприємницькій діяльності. Наприклад, типовий договір на постачання продукції підприємця до великої торговельної мережі передбачає відтермінування сплати його вартості на 6 місяців. За програмою “Доступний факторинг” банк фактично “викуповує” борг цієї мережі перед постачальником в обсязі до 100% вартості товару, що дає змогу підприємцю відразу отримати гроші за реалізовану продукцію та направити їх в операційну діяльність.

“Програма “Доступний факторинг” дозволяє поповнити обігові кошти підприємств МСБ та “залити” додаткові кошти в економіку, що є дуже важливим зараз, в період війни. Ця програма мінімізує ризик вимивання обігових коштів, концентрує зусилля підприємств на власному розвитку без вимушених пауз”, — пояснила експертка.

Ще один приклад: підприємець потребує кілька одиниць сучасної сільгосптехніки, але в нього бракує ресурсів на придбання, реєстрацію, страховку техніки, адміністрування процесів купівлі та оформлення. Завдяки програмі “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” підприємець зможе придбати необхідну техніку в лізинг на 5 років з відсотковою ставкою в 1,5-2 рази нижче ринкової, а всі адміністративні та реєстраційні процеси візьме на себе банк.

На її думку, потенціал програм “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” є досить високим, адже понад ⅔ “нових” підприємців дуже часто стикаються з дефіцитом обігових коштів або ж неможливістю придбати необхідне для ведення бізнесу обладнання.

“Головне завдання “Доступного факторингу” та “Доступного фінансового лізингу 5-7-9%” полягає в тому, щоб створити максимально сприятливі умови для розвитку підприємництва тут і зараз. Саме ці фінансові інструменти значно збільшать потенціал розвитку малого та середнього бізнесу в складних умовах війни”, — вважає вона.

Ще одним важливим напрямком кредитування малого та середнього бізнесу у 2024 році стануть цільові кредитні програми для МСБ терміном до 5 років, а також спільні програми банків і виробників (постачальників) основних засобів ведення бізнесу. Як зазначила експертка, суттєве зниження облікової ставки з 25% до 15% дає змогу комерційним банкам активно розвивати власні кредитні програми, пов’язані з модернізацією, оновленням або придбанням основних засобів для ведення підприємницької діяльності (кредити на придбання виробничого чи медичного обладнання, спецтехніки, комерційного транспорту тощо). Вона вважає, що у 2024 році за сприятливих економічних умов (наприклад, за подальшого зниження облікової ставки до 14-12%) ставки за кредитами для МСБ можуть скоротитися на 2-3% — до 15-17% річних, що суттєво вплине на популярність таких кредитів у підприємців.

За її даними, найбільш популярними будуть кредити до 2-3 млн грн терміном до 5 років із щомісячним погашенням. При цьому активний попит зосередиться на придбанні комерційного транспорту, сільгосптехніки (тягачів, тракторної техніки, косарок, сівалок і т. ін.), професійного стоматологічного обладнання.

“Дуже часто банки отримують запит бізнесу на цільове кредитування. Банк, як посередник і майбутній фінансовий гарант, напряму налагоджує контакти з виробниками та постачальниками затребуваних засобів для бізнесу. Адже виробники зацікавлені в стабільному зростанні попиту, покупці - в оформленні кредитів на вигідних партнерських умовах. Відповідно банки мають стимул для подальшого розвитку та вдосконалення кредитування. Саме тому головним завданням банків у 2024 році стане створення максимально сприятливих та вигідних умов для учасників цього “кредитного ланцюжка”, — підсумувала Оксана Шульга.

Залишити коментар

Актуальне

Фанат боротьби зі старінням Браян Джонсон хоче почати «секвенування фудома»

Аналітика

Фанат боротьби зі старінням Браян Джонсон хоче почати «секвенування фудома»

Аналітика

Так само, як секвенування геному визначає генетичний склад організму, Браян Джонсон — інвестор і засновник руху Don't Die — хоче почати секвенування «...

26.03.25

442

0
Як BYD планує зробити зарядку електромобіля такою ж швидкою, як заправка бензобака

Інновації

Як BYD планує зробити зарядку електромобіля такою ж швидкою, як заправка бензобака

Інновації

Китайський автовиробник BYD цього тижня викликав фурор, оголосивши, що його новий седан Han L може проїхати до 248 миль лише за п'ять хвилин. Як BYD в...

24.03.25

891

0
У в'язницях США почали видавати VR-шоломи

Інновації

У в'язницях США почали видавати VR-шоломи

Інновації

Саманта Товар, відома як Роял, уперше за три тижні покинула свою камеру. Співробітники виправної установи відвели її в загальну зону жіночої виправної...

20.03.25

947

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Останні новини: 1 проста ідея пасивного доходу, яка допоможе вам розбагатіти в 2024 році

Огляд

Останні новини: 1 проста ідея пасивного доходу, яка допоможе вам розбагатіти в 2024 році

Традиційний майнінг криптовалют вимагає потужної обчислювальної потужності та спеціалізованого апаратного забезпечення, і перші майнери зіткнулися з в...

07.11.24

3 971

0
Anthropic запускає нову модель ШІ, яка «думає» стільки, скільки ви захочете

Інновації

Anthropic запускає нову модель ШІ, яка «думає» стільки, скільки ви захочете

Інновації

Anthropic випускає нову передову модель штучного інтелекту під назвою Claude 3.7 Sonnet, яку компанія розробила так, щоб вона «думала» над питаннями с...

24.02.25

3 812

0
Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Бізнес

Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Якщо ви подумуєте про початок бізнесу, вам слід подумати, чи відповідає ваша ідея тому, як люди живуть і підходять до своєї роботи. Якщо ви зможете ви...

28.09.23

3 545

1
Які будинки в передмісті Києва готові купувати у 2025 році? Дослідження очікувань покупців

Огляд

Які будинки в передмісті Києва готові купувати у 2025 році? Дослідження очікувань покупців

Нерухомість

Мрія про заміське життя стає реальністю для багатьох українців. Проте що саме шукають потенційні покупці у котеджному містечку? Ми провели дослідження...

14.02.25

3 448

0
Що відомо про стартап DeepSeek, який сколихнув світ технологій?

Інновації

Що відомо про стартап DeepSeek, який сколихнув світ технологій?

Стартапи

Напрочуд ефективна та потужна китайська модель ШІ захопила технологічну галузь штурмом. Він називається DeepSeek R1 і дратує нерви на Волл-стріт. Нов...

28.01.25

3 405

0
Які ІТ-компанії заробляють найбільше? ТОП-15

Аналітика

Які ІТ-компанії заробляють найбільше? ТОП-15

Аналітика

Виїзд ІТ-фахівців за кордон, мобілізаційні процеси, падіння попиту на ІТ-послуги та політично напружена ситуація в країні — основні причини зменшення...

23.12.24

3 398

0

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (41)
Instagram
6% (20)
TikTok
9% (30)
Telegram
23% (74)
Youtube
31% (99)
Twitter
2% (5)
А що це?
15% (48)
Залишити коментар

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».