Інтерв'ю з Ваншикою Шріваставою про майбутнє блокчейну та сучасні тренди індустрії

У світі технологічні інновації формують майбутнє, відкриваючи нові можливості різних галузей. Технологія блокчейн  одна з таких інновацій, яка вже має величезний вплив. Але що робить блокчейн таким значним? Які перспективи він нам відкриває? І як він може змінити наше повсякденне життя та бізнес?

Щоб відповісти на ці запитання, я поспілкувався з Ваншикою Шрівастовою, менеджером DevRel у GnosisDAO, провідною експерткою у сфері блокчейн-технологій. Вона розповість нам про ключові аспекти цієї технології, її потенціал та виклики, з якими ми можемо зіткнутися на шляху до масового впровадження блокчейну.

Інтерв'ю з Ваншикою Шріваставою

Насамперед розкажіть, будь ласка, трохи про свій досвід і що вас залучило до технології блокчейн? Що спонукало вас перейти від традиційної технічної розробки у блокчейн-простір?

Я розпочала свій шлях у галузі технологій у 2020 році в епоху COVID. Мені дуже подобалося відкрите програмне забезпечення, тому я вирішила працювати в тому ж просторі, підтримуючи спільноту, яка займалася даними Kubernetes. DevOps був і залишається дуже поширеним зі зрозумілих причин. Сама ідея спільного використання технологій з відкритим вихідним кодом була цікавою. Я зацікавилася Web3 через рік, коли потрапила на програму Code in Place, яка була ініціативою людей зі Стенфорда, і ми мали створювати проекти на Python.

Я розробила кілька програм для баз даних на Python, але блокчейн був чимось новим, і я хотіла пограти з ним, щоб зрозуміти, як працює майнінг. Із цього все й почалося.Я захоплювалася стартапами та почала працювати в одному з них, який також був платформою для розміщення проектів із відкритим вихідним кодом. У мене з'явилася можливість взяти інтерв'ю у людей, які були на початку розвитку Web3 та працювали у різних командах. Було цікаво дізнатися, що є можливості створювати децентралізовані програми, і користувач має повну автономію над своїми даними та тим, що він робить. Конфіденційність та співпраця були двома найважливішими аспектами, які спонукали мене вивчати блокчейн, і мені більш ніж вдалося отримати досвід у цій галузі.

Враховуючи ваш досвід роботи як менеджер DevRel, з якими основними проблемами стикаються розробники при інтеграції технології блокчейн у наявні програми?

Я думаю, що перша з них буде очевидною, якщо ви прийшли з web2, тому що є багато речей, які потрібно зрозуміти новачкам. Як розробник, я все ще вивчаю багато речей, пов'язаних з ефективними засобами для розробників та створенням надійних додатків, які можуть бути зрозумілі новачкам. Це жахливо; будь-яка нова технологія лякає. Згадаймо час, коли з'явився Orkut та нові програми для соціальних мереж, і ми були стурбовані тим, як використовувати їх у повсякденному житті. Перехід від звичайних клавіатурних телефонів до сенсорних – це складний процес. 

Я б нікого не підштовхувала до вивчення блокчейна доти, доки вони не мають базового розуміння і не зможуть розрізнити різницю між цими двома поняттями. Тільки тоді вони зможуть зрозуміти, чи мають для них сенс криптотермінологія та блокчейн загалом. І ні, він не повністю відрізняється від Web2, скоріше ґрунтується на технологіях Web2. Я все ще використовую React для створення програм, але мені також потрібно взаємодіяти з гаманцем; система проста, але заплутана, і я дуже рекомендую розробникам спілкуватися з менторами у просторі та приєднуватися до спільнот та платформ для проведення брейнштормів.

Якими ключовими проектами чи розробками ви найбільше пишаєтесь, і як вони вплинули на блокну екосистему?

Мені ще доведеться пройти довгий шлях, щоб зробити внесок, який можна назвати значним, але я думаю, що мені дуже подобається бути наставником для людей, які переходять з іншого середовища та мають мало знань. Мені подобається створювати контент, і це мій спосіб віддячити спільноті.

Як технологія блокчейна вплинула на ваш підхід до розробки та впровадження рішень, порівняно з традиційною розробкою програмного забезпечення?

Я думаю, що найважливіше це те, що ми можемо зробити з блокчейном. Мені завжди було цікаво подивитися, як будуть здійснюватися транскордонні платежі, але із впровадженням криптовалют весь сегмент оплати змінився. Щоб отримати доступ до засобів та перевести їх через кордон, потрібна лише секунда. Я дивлюся на це так: інтерфейс користувача може бути простим, користувачі бути в безпеці, а спільнота отримує вигоду, тому що вони є лояльними споживачами. Я дуже багато думаю як споживач, і хотіла б створювати для них. Розробка програмного забезпечення майже не змінилася, за винятком нових мов, таких як Solidity, та способу зберігання даних за допомогою децентралізованих серверів даних, таких як IPFS тощо.

На вашу думку, які найефективніші стратегії залучення розробників до екосистеми блокчейну, особливо до додатків для децентралізованих фінансів (DeFi)?

Розробники люблять створювати (поки у вас не з'являються баги). Найкращі стратегії або заходи, які я вживала,  це створення ігрових майданчиків для розробників, які є першою точкою входу для будь-якого з них, щоб взаємодіяти з SDK, відчути приклади додатків, навчитися та зрозуміти технічні специфікації. Проведення прямих трансляцій та робота з кодом поодинці також дуже цікаві розробникам.

Блокчейн називають революційною технологією для різних галузей. На вашу думку, які сфери зараз переживають найбільш значні трансформації завдяки технології блокчейн і чому?

Payments Infra, Dev-Tooling, RWA – зараз є надзвичайно цікавими напрямками. Особисто я велика шанувальниця продукту Gnosis Pay! Вони випускають дебетову карту, яка контролюється через ваш безпечний обліковий запис, і ви можете витрачати криптовалюту 80 мільйонів продавців по всьому світу!

Останнім часом все частіше обговорюється перетин блокчейну та штучного інтелекту. Як, на вашу думку, інтеграція штучного інтелекту та технології блокчейн вплине на різні галузі?

Я, безумовно, вважаю, що DePIN зараз дуже важливий – про нього менше говорять, але він дуже важливий. Навіть Віталік [Бутерін] написав блог про те, як блокчейн та штучний інтелект об'єднуються, і є кілька дуже цікавих варіантів використання, але DepPIN близькі до реальних кейсів. Нам ще багато потрібно дослідити, але зараз штучний інтелект, як правило, централізований, і можливість децентралізувати його за допомогою блокчейну була б чудовим рішенням.

А якщо говорити про блокчейн-розробку. Як ви вважаєте, чи потрібно використовувати AI і VR для розробки, щоб залишатися в "тренді"?

Я б не сказала; я думаю, що тенденція Web3 дуже мінлива, як і монети-меми. Я вважаю, що довкола кожного терміна є хайп, але реальні випадки використання з'являються пізніше. Щотижня з'являються нові блокчейни та токени. А використання AI/VR не є обов'язковим.

Все більше розробників зараз звертають увагу на рішення L2, такі як Celestia, Whitechain, Polygon і т.д. На які проекти, на вашу думку, слід звернути увагу 2024 року?

Я вважаю, що L2 мали свій час, але зараз усунення дуже сильно змістилося у бік інфраструктури цих L2. Наприклад, DA ростуть, і великий попит користується підключеною або модульною складовою блокчейна. Протокол Nuff – одне із них.Абстракція блокчейна також дуже популярна  деякі проекти, такі як Connext і Particle, досягли великих успіхів у цій галузі; блокчейни, орієнтовані споживача, і навіть підйомі; Movement Labs, Berachain та MorpL2 – інші визначні проекти.

Як, на вашу думку, технологія блокчейну вплине на ринок праці та кар'єрні можливості у найближчому майбутньому?

Я б наголосила, що попит у цій сфері зростає швидкими темпами; люди хочуть створювати програми, блокчейни та керувати продуктами. І взагалі, ринок праці може бути жорстким, коли багато хто починає подавати заявки на початковому етапі. Але якщо ви маєте певний досвід роботи з Web2 і вмієте створювати за допомогою технологій Web3, це може бути дуже корисним. Ви повинні виділятись, оскільки попит зростає, пул кандидатів буде конкурентоспроможним і завжди приємно зосередитися на proof-of-work більше, ніж на чомусь іншому.

Ви часто проводите різні заходи у промисловості. Як, на вашу думку, хакатони та конференції для розробників сприяють розвитку екосистеми та які ключові елементи успішного блокчейн-хакатону?

Блокчейн-хакатон буде на крок ближче до "успішного", якщо буде виконано 3 умови: правильне формулювання проблеми, яка дозволить користувачам попрацювати та створити щось нове, гарна документація, яка допоможе розробникам, та належний канал підтримки для інженерії рішень. Заходи або воркшопи є частиною освіти для розробників; це перший крок у більшості хакатонів. Вони дозволяють розробникам попрацювати над рішеннями та відштовхуватися від постановки проблеми, і справа не лише у коді; важливо також розуміти, що співпраця та комунікація відіграють важливу роль – ви знаходите колег по команді, а також уявіть те, що ви створили. 

З боку розробника це можливість випробувати себе, більшість керівників команд також навчаються керувати командами та розподіляти робочі ресурси. З боку компанії ми бачимо, як люди підходять до постановки проблем і чи є сенс для споживачів бути їхніми користувачами. Ми також вважаємо це потенційною можливістю налагодити зв'язок з людьми, які зацікавлені дізнатися більше про наші майбутні запуски, зрозуміти наші продукти, а також бути частиною циклу зворотного зв'язку. Відгуки про участь у хакатоні – як перед подією для розуміння того, чому розробники вирішили будувати на основі певних протоколів.

Наскільки важливою є освіта розробників та залучення громадськості для сприяння розвитку та впровадженню технології блокчейн?

Дуже важливо, адже ви не можете просувати свій протокол доти, доки не просвітите їх достатньою мірою. Спочатку вони мають зрозуміти та прийняти, що існує ідентифікована проблема, яка вирішується за допомогою протоколу. І лише тоді ви зможете привернути їхню увагу до вирішення проблеми. Ви не можете очікувати, що фермери зрозуміють ваш продукт. Спільнота – це місце, де всі ентузіасти, ранні учасники залишаються, об'єднуються та будують довіру, щоби повністю підтримувати. Без навчання розробників та залучення спільноти ви не отримаєте лояльності та підтримки користувачів.

Залишити коментар

Публікації автора

Прогнози Помпліано: ШІ, біткоїн і нові можливості на фінансовому ринку

Інвестиції

Прогнози Помпліано: ШІ, біткоїн і нові можливості на фінансовому ринку

Інвестиції

Штучний інтелект та блокчейн стали ключовими гравцями у трансформації різних сфер життя. Зокрема, про перетин цих двох технологій вже давно говорять п...

04.07.24

527

0
Інтерв'ю з Ваншикою Шріваставою про майбутнє блокчейну та сучасні тренди індустрії

Інвестиції

Інтерв'ю з Ваншикою Шріваставою про майбутнє блокчейну та сучасні тренди індустрії

Інтерв'ю

У світі технологічні інновації формують майбутнє, відкриваючи нові можливості різних галузей. Технологія блокчейн – одна з таких інновацій, яка вже ма...

28.06.24

559

0
Криптовалюти та майбутнє: погляди гендиректора Circle

Інвестиції

Криптовалюти та майбутнє: погляди гендиректора Circle

Інвестиції

Джеремі Аллер, CEO Circle, управляє компанією, що стоїть за стейблокіном USDC, вже 11 років. Нещодавно він заявив, що зараз найбільш оптимістично нала...

25.06.24

511

0
NFT-сертифікати: новий підхід до захисту освітніх документів в Україні

Інвестиції

NFT-сертифікати: новий підхід до захисту освітніх документів в Україні

Інвестиції

Розвиток Web3 став значною тенденцією у світі інноваційних технологій. Незважаючи на те, що в Україну ця концепція прийшла пізніше, ніж в інші європей...

11.06.24

463

0

Актуальне

Як доставка збірних вантажів може сприяти зростанню бізнесу

Бізнес

Як доставка збірних вантажів може сприяти зростанню бізнесу

Бізнес

Світова торгова промисловість включає переміщення продуктів, послуг і капіталу через кордони і залучає різноманітний діапазон учасників і процесів. Во...

23.07.24

221

0
Фінтех-компанія відправляет літаки з готівкою в Зімбабве

Аналітика

Фінтех-компанія відправляет літаки з готівкою в Зімбабве

Аналітика

Принаймні раз на місяць, а іноді навіть тричі на тиждень, приватний літак приземляється в безпечній частині міжнародного аеропорту імені Роберта Габрі...

18.07.24

325

0
Регулятор Гонконгу планує режим ліцензування для стейблкойн-компаній

Інвестиції

Регулятор Гонконгу планує режим ліцензування для стейблкойн-компаній

Інвестиції

Гонконг планує запровадити режим ліцензування для емітентів стейблкойнів, чиї токени посилаються на ціну фіатних валют, повідомив де-факто центральний...

18.07.24

323

1
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

В Україні можна отримати грант на бізнес чи реалізацію ідеї. Війна не зупинить зростання економіки та прогрес в розвитку нашої країни. Розповідаємо пр...

15.01.24

3 035

1
10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Інновації

10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Fintech

Фінансові технології або фінтех - це більше, ніж просто модне слово у світі фінансових послуг. Користувачі, а також підприємства наздоганяють тенденці...

12.10.23

2 413

1
Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Бізнес

Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Якщо ви подумуєте про початок бізнесу, вам слід подумати, чи відповідає ваша ідея тому, як люди живуть і підходять до своєї роботи. Якщо ви зможете ви...

28.09.23

2 264

1
Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Чи знали ви, що найбільша мережа закладів швидкого харчування, "Макдональдс", насправді отримує велику частину своїх прибутків від нерухомості? За ві...

08.11.23

2 241

1
Головні біотехнологічні інновації 2023 року

Головні біотехнологічні інновації 2023 року

BioTech

У світі біотехнології кожен рік приносить приголомшливі інновації та переломні моменти, що сприяють розв'язанню складних проблем і поліпшенню якості ж...

06.10.23

1 933

0

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
11% (25)
Instagram
7% (16)
TikTok
10% (23)
Telegram
27% (62)
Youtube
26% (59)
Twitter
2% (5)
А що це?
17% (38)
Залишити коментар

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».