Інвестування в NFT: чи є це майбутнім криптосвіту чи лише тимчасовий тренд

17.07.24

0

946

0

Сфера NFT-токенів стала одним із головних трендів 2021 року. Вона з'явилася нібито  нізвідки (хоч формат й існує з 2014 року) та викликала хвилю ажіотажу, що спіткало весь крипторинок. Протягом року NFT-сектор бив рекорди – його обсяг торгів досяг $5,8 млрд на місяць, найдорожчий NFT було продано за $69 млн.

Привіт, я Вадим Груша – CEO Trustee, екосистеми для управління активами, що складається з двох продуктів: Trustee Wallet і Trustee Plus. Ще у 2017 ми розробили платформу створення смарт-контрактів для бізнесу. Одним з її головних рішень стали квитки на міжнародну криптовалютну конференцію в Сінгапурі  у 2018 – перший у світі захід із квитками на смарт-контрактах.

У той момент поняття NFT ще не існувало. Але це були саме вони – невзаємозамінні токени на основі стандарту мережі Ethereum ERC-721.

Сьогодні ж квитками, картинами, треками та багато чим іншим у форматі NFT уже не здивувати. Вони стали вагомою частиною індустрії, але, на жаль, набули репутації суто спекулятивного активу, спричиненої яскравим зростанням протягом 2021 року.

І тому сьогодні я хотів би розвіяти цю хибну думку, розповісти, як NFT можна використовувати в різних галузях і чи буде актуальна ця ніша в майбутньому.

NFT
Image Credits: Pixabay

Стрімке зростання NFT і причини падіння

Вистріливши на початку 2021 року, спільно з активним зростанням ринку та курсу Bitcoin, NFT-сфера збільшувала показники щомісяця. Рекордні $5,8 млрд припали на січень 2022 року – коли ринок уже увійшов у «ведмежу» фазу, обвалившись на 45%. 

NFT також не змусили себе чекати – вартість більшості колекцій після цього впала на 70% і більше, як й обсяг торгів. Свого першого дна ринок досягнув разом із BTC – восени 2022 року. Тоді BTC впав до $16 300 (мінус 77% від максимуму), а ринок NFT до $545 млн на місяць (мінус 91% від рекордних показників). У цьому плані падіння сектору невзаємозамінних токенів після буму 2021 року не просто не підтверджує спекулятивної природи активу, а свідчить про вже добре відому та звичну циклічність ринку. Це ж підтверджує і майбутнє відновлення сектору та розширення ролі NFT – як усередині криптосфери, так і за її межами.

У яких сферах можна використовувати NFT

  • Технологію NFT можна використовувати в різних галузях, крім торгівлі цифровим мистецтвом та інших фінансових операцій (кредитування, страхування):
  • Унікальні токени здатні стати цифровими «документами» про володіння тим чи іншим фізичним предметом. Наприклад, тими ж витворами мистецтва, рідкісними колекційними лотами або ювелірними прикрасами. 
  • NFT можуть виступати гарантом автентичності: містити цифровий підпис автора, підтверджувати особу власника. Також вони можуть узяти на себе роль сертифіката – наприклад, про здобуття освіти або володіння навичками, такими як водіння. Але, на жаль, ці два пункти потребують ухвалення нових законів.
  • Невзаємозамінні токени ідеально вписуються в індустрію відеоігор. Усі ті речі, скіни та інші внутрішньоігрові предмети, які гравці отримують у процесі гри або у вбудованому магазині, можуть набути нової цінності – стати їхньою невід'ємною власністю, яку можна продати або орендувати. 
  • Крім ігор, токени можуть використовувати інші медіа (фільми, музика) для залучення нових глядачів і слухачів, маркетингових кампаній та іншого. Так нещодавно ігровий проєкт у форматі Move-to-Earn STEPN розповів про партнерство з Adidas. У його рамках запустять 1000 NFT-токенів Genesis Sneaker на основі Solana.
  • Концепція NFT чудово поєднується з RWA – «активами реального світу», які набули популярності у 2024 році. Капіталізація RWA-сектору вже перевищує $7 млрд. Наприкінці 2022 року багато аналітиків та великих гравців, наприклад, Binance, назвало RWA одним із найперспективніших довгострокових трендів криптоіндустрії.
  • NFT вирішують проблему виплат роялті авторам, наприклад, письменникам або музикантам, які продають свої твори в цифровому світі. Це можливо завдяки налаштуванням смарт-контракту, що визначають відсоток відрахувань.

Нові форми вираження

І вище наведено лише кілька прикладів використання NFT поза «спекуляціями». До того ж цифрове мистецтво теж не варто списувати з рахунків – сфера здатна швидко подорослішати, знайти нові вирази, форми, про які сьогодні ми ще не знаємо.

Наприклад, одним із таких напрямів можна назвати так зване «генеративне мистецтво». Це NFT-токени, унікальні не тільки за своєю формою, а й за суттю. Вони являють собою авторський програмний код, який генерує «картину», виходячи з умов, заданих її творцем. Картина генерується в момент мінта NFT та її результат завжди унікальний. 

Також NFT почали використовувати як засіб для збору донатів. Наприклад, кандидат у президенти США Дональд Трамп випустив серію NFT зі своїм фото за $99. Протягом року він випустив три тиражі і всі вони були викуплені на 100% «за лічені години». Arkham знайшла гаманець Трампа, який отримує прибуток від продажу. 

В Україні також використовують NFT для збору донатів. Наприклад, UNITED24 та Incrypted запустили колекцію токенів з метою зібрати 40 млн гривень.

Ще одним прикладом несподіваного використання можна назвати пресейл токена проєкту Notcoin у березні 2024. За два місяці до лістингу команда запустила продажі у вигляді NFT-ваучерів на GetGems. Перед запуском NOT вони будуть спалені.

Усі ці варіанти використання дають технології NFT нові ролі та повертають інтерес інвесторів до сектору. Це ми й спостерігаємо, починаючи з кінця 2023 року.

Відновлення ринку NFT

За даними CoinGecko, ринок NFT почав демонструвати ознаки відновлення відразу після листопада 2023 року – за чотири місяці обсяг торгів зріс на 250%. Після цього сектор досяг ще одного дна – впавши аж до $300 млн на місяць у вересні 2023 року. 

Починаючи з грудня 2023 року і донині ринок NFT стабільно сягає $1 млрд. Ця тенденція зумовлена не лише початком «бичачого» циклу та досягненням нового історичного максимуму Bitcoin, а й іншими локальними для сфери факторами.

Великі партнерства

У 2023 великі бренди почали використовувати NFT у маркетингових цілях:

  • Starbucks запустила проєкт Odyssey, у рамках якого клієнтам пропонується взяти участь в іграх, заробити марки подорожей у вигляді NFT і бали Odyssey.
  • Reddit запустив колекцію CryptoSnoo – він запропонував користувачам стати «власником шматочка історії Reddit» і використовувати NFT-токен як аватар.
  • Ще 2022 року YellowHeart запропонував платформу для купівлі та обміну NFT-квитків – від футбольних матчів до музичних фестивалів. 

Новий стандарт Ordinals

У березні 2023 року було запущено протокол Ordinals – стандарт NFT-токенів на базі блокчейну Bitcoin. Вони отримали назву «написи» або «inscriptions» і дали змогу записувати в блок дані – аудіо та відео, застосунки та ігри – без використання іншого токена або паралельної мережі. Сьогодні створено вже понад 66 млн Ordinals.

На основі протоколу також було створено стандарт BRC-20. Він також викликав хайп у спільноті та запуск аналогів в інших мережах – DRC-20 у Dogecoin, FRC-20 на Fantom, ARC-20 в Avalanche та інші. Новий стандарт викликав перевантаження багатьох мереж, ставши відображенням інтересу до технології NFT, що стрімко зростає.

Ще одним фактором став запуск протоколу Runes, поліпшеної версії BRC-20. Він стався 20 квітня, у день четвертого халвінгу та викликав швидке зростання комісій. У Franklin назвали Runes одним із драйверів відродження інновацій у Bitcoin.

Технологія NFT у майбутньому

Експерти припускають, що інтерес до NFT на базі Bitcoin збережеться протягом 2024 року. Сьогодні саме Ordinals займає велику частку в секторі – 70% ринку. Весь же ринок NFT-токенів коштує вже $70,6 млрд – майже 3% всього крипторинку (2,94%).

Проте, незважаючи на позитивні прогнози, у сфери є кілька викликів: 

По-перше, відсутність регулювання. Ще у 2022 Мінфін США назвав NFT найпопулярнішим способом відмивання грошей. Щоб уникнути такої «репутації» важливо створити нормативну базу для контролю сектору. 

Також залишається проблема перевантаження мереж через BRC-20 та його аналоги.

Головним же завданням було й залишається зміна думки спільноти про NFT. Новим проєктам варто приділяти більше часу цьому питанню, концентруючи увагу користувачів на перевагах, реальній користі технології.

Підбиваємо підсумки. NFT – це не тимчасове явище, не поодинокий випадок хайпу. Вони нікуди не зникнуть, оскільки є невід'ємною частиною криптовалютної екосистеми. Як і будь-який інший актив, він може бути використаний для торгівлі, спекуляцій, шахрайства, але це не скасовує користі, яку він може принести.

Ба більше, «спекулятивний» етап – це нормальна частина становлення активу як серйозного інструмента. Саме через нього зараз проходять BRC-20, мем-токени та Runes. Саме через нього свого часу пройшли звичайні токени або ICO 2017 року. 

І як і вони свого часу, NFT також знайдуть в очах спільноти форму цінної та корисної технології, повністю зруйнувавши репутацію «безглуздих картинок».

Nike представила цифрову колекцію кросівок Swoosh NFT. Вона складається із сотень тисяч віртуальних пар культових пар взуття Air Force 1 на базі мережі Polygon.

Залишити коментар

Публікації автора

Інвестування в NFT: чи є це майбутнім криптосвіту чи лише тимчасовий тренд

Інвестиції

Інвестування в NFT: чи є це майбутнім криптосвіту чи лише тимчасовий тренд

Інвестиції

Сфера NFT-токенів стала одним із головних трендів 2021 року. Вона з'явилася нібито нізвідки (хоч формат й існує з 2014 року) та викликала хвилю ажіот...

17.07.24

946

0

Актуальне

Amazon анонсує Nova, нове сімейство моделей ШІ

Інновації

Amazon анонсує Nova, нове сімейство моделей ШІ

Інновації

На своїй конференції re:Invent у вівторок Amazon Web Services (AWS), підрозділ хмарних обчислень Amazon, анонсував нове сімейство мультимодальних гене...

04.12.24

408

0
Найкращі програми Apple Watch для підвищення вашої продуктивності

Огляд

Найкращі програми Apple Watch для підвищення вашої продуктивності

Диджитал

Todoist Todoist — чудовий додаток для керування завданнями на Apple Watch, коли ви не хочете діставати iPhone. Програма дозволяє створювати завдання т...

02.12.24

857

0
Навіщо використовувати коворкінг-простір для вашого бізнесу

Бізнес

Навіщо використовувати коворкінг-простір для вашого бізнесу

Бізнес

Віддалена робота не означає, що вам доведеться працювати з дому. Часто домашня ситуація не підходить для роботи. Квартира може бути надто маленькою аб...

25.11.24

1 016

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Які біотехнології нам потрібні, щоб досягти Марса

Огляд

Які біотехнології нам потрібні, щоб досягти Марса

BioTech

Оскільки ми готуємося до далеких космічних подорожей і життя на Марсі, біотехнології матимуть важливе значення для того, щоб космічні кораблі більше н...

11.10.23

2 272

0
Топ 10 стартапів вересня, які отримали мільйонні інвестиції

Інвестиції

Топ 10 стартапів вересня, які отримали мільйонні інвестиції

Інвестиції

Переможцями вересня стали штучний інтелект, космос і біотехнології, зібравши понад 2 мільярди доларів у п'яти найбільших раундах. Anthropic Anthropic,...

03.10.23

2 157

1
Способи, якими рекламна продукція може допомогти стартапу залишити свій слід

Бізнес

Способи, якими рекламна продукція може допомогти стартапу залишити свій слід

Аналітика

Рекламна продукція - важливий маркетинговий інструмент для будь-якого бізнесу. Але вони особливо ефективні для компаній-початківців. Вони роблять ваш...

05.12.23

2 096

0
Чи є у вас менталітет бідності

Бізнес

Чи є у вас менталітет бідності

Ви страждаєте від менталітету бідності? Якщо так, то це заважає вам жити повноцінним і щасливим життям. Таке мислення не дасть вам змоги повністю розк...

31.01.24

2 047

0
Інвестиції в Україні у 2024 році: 3 надійні способи зберегти та примножити свої кошти

Інвестиції

Інвестиції в Україні у 2024 році: 3 надійні способи зберегти та примножити свої кошти

Інвестиції

Маєте певну суму та бажаєте зберегти свої гроші? А може, навіть хочете змусити їх “працювати”? Ми дізналися в експертів, які інвестиційні інструменти...

06.02.24

2 022

0
У 2024 запит малого та середнього бізнесу на кредити за пільговою програмою “5–7-9”може бути більшим за 150 млрд

Аналітика

У 2024 запит малого та середнього бізнесу на кредити за пільговою програмою “5–7-9”може бути більшим за 150 млрд

Аналітика

У 2024 році запит малого та середнього бізнесу на кредити за пільговою програмою “5–7-9”може бути більшим за 100-150 млрд грн. Про це, спираючись н...

24.10.23

1 998

3

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (35)
Instagram
6% (17)
TikTok
9% (25)
Telegram
25% (71)
Youtube
30% (83)
Twitter
2% (5)
А що це?
15% (43)
Залишити коментар

Новини

Coinbase тепер дозволяє купувати криптовалюту за допомогою Apple Pay у сторонніх програмах

Coinbase тепер дозволяє купувати криптовалюту за допомогою Apple Pay у сторонніх програмах

Coinbase оголосила про інтеграцію з Apple Pay у понеділок, дозволяючи розробникам додатків створювати можливість купувати криптовалюту за допомогою Ap...

04.12.24

504

0
Meta планує побудувати підводний кабель вартістю 10 мільярдів доларів, що охопить увесь світ

Meta планує побудувати підводний кабель вартістю 10 мільярдів доларів, що охопить увесь світ

Meta, батьківська компанія Facebook, Instagram і WhatsApp, є другим за величиною рушієм використання Інтернету в усьому світі. На його властивості та...

02.12.24

1 037

0
Ілон Маск подає судову заборону на перехід OpenAI до комерційного формату компанії

Ілон Маск подає судову заборону на перехід OpenAI до комерційного формату компанії

Адвокати технічного мільярдера Ілона Маска подали клопотання про попередню судову заборону проти OpenAI, кількох її співзасновників, а також її інвест...

02.12.24

1 055

0
Imagen 3 від Google Gemini дозволяє гравцям створювати власні шахові фігури

Imagen 3 від Google Gemini дозволяє гравцям створювати власні шахові фігури

Google Labs, експериментальний підрозділ технологічного гіганта, представив новий онлайн-проект, який пропонує цікаву варіацію гри в шахи. Веб-експери...

29.11.24

1 023

0
Китайська безпілотна компанія Pony AI збирається залучити 260 мільйонів доларів на IPO в США

Китайська безпілотна компанія Pony AI збирається залучити 260 мільйонів доларів на IPO в США

Pony AI Inc. залучила 260 мільйонів доларів після того, як оцінила первинне публічне розміщення в США на найвищому рівні, що свідчить про великий інте...

29.11.24

941

0
Компанія ШІ Ілона Маска може випустити споживчий додаток

Компанія ШІ Ілона Маска може випустити споживчий додаток

Повідомляється, що компанія Ілона Маска, що займається штучним інтелектом, xAI, готується до випуску окремої споживчої програми. Про це повідомляє The...

28.11.24

921

0
В Україні запустили автоматичну реєстрацію права власності на нерухомість

В Україні запустили автоматичну реєстрацію права власності на нерухомість

ВУкраїні відтепер права власності реєструються автоматично після введення обʼєкта будівництва в експлуатацію, без участі державного реєстратора, повід...

27.11.24

2 199

0
Tesla створює команду телеоператорів для своєї служби роботаксі

Tesla створює команду телеоператорів для своєї служби роботаксі

Відповідно до нещодавнього списку вакансій, Tesla наймає інженера-програміста для допомоги в розробці системи телеоперацій, яка дозволить людям-операт...

26.11.24

1 176

0
Зростання біткойна зупинилося після наближення до історичного рівня в 100 000 доларів

Зростання біткойна зупинилося після наближення до історичного рівня в 100 000 доларів

«Інвестори стурбовані, що біткойну «доведеться передихнути тепер, коли він фактично випробував рівень у 100 000 доларів», — сказав Метт Малей, головни...

25.11.24

1 473

0
Anthropic збирає ще 4 мільярди доларів від Amazon

Anthropic збирає ще 4 мільярди доларів від Amazon

Anthropic залучив додаткові 4 мільярди доларів від Amazon і погодився навчити свої флагманські генеративні моделі ШІ переважно на Amazon Web Services...

24.11.24

1 198

0
Apple створює більш розмовну Siri на базі ШІ

Apple створює більш розмовну Siri на базі ШІ

Apple розробляє нову версію свого голосового помічника Siri на базі передових великих мовних моделей (LLM). Ця більш розмовна Siri є частиною спроби A...

23.11.24

1 272

0
Apple Pay, Google Pay, PayPal будуть розглядатися як банки

Apple Pay, Google Pay, PayPal будуть розглядатися як банки

Деякі цифрові служби виглядають як банки й діють як банки, але не є банками, тобто вони можуть, наприклад, закрити ваш рахунок без попередження. Або в...

22.11.24

1 912

0
Нові правила бронювання

Нові правила бронювання

Кабінет Міністрів змінить підходи до бронювання працівників від мобілізації з 1 грудня. Нововведення стосуватимуться визначення статусу «критичного» п...

21.11.24

1 636

0
Користувачі Apple стали жертвами кібератак нульового дня

Користувачі Apple стали жертвами кібератак нульового дня

У вівторок Apple випустила оновлення системи безпеки, які, за її словами, «рекомендовано для всіх користувачів» для виправлення помилок безпеки, які в...

20.11.24

1 451

0
SpaceX запускає Starship вшосте — разом із Трампом

SpaceX запускає Starship вшосте — разом із Трампом

SpaceX провела шосте льотне випробування своєї масивної ракети Starship у вівторок вдень, компанія вітала особливого гостя: обраного президента Дональ...

20.11.24

1 377

0
Міністерство юстиції підштовхне Google до продажу Chrome, щоб зруйнувати пошукову монополію

Міністерство юстиції підштовхне Google до продажу Chrome, щоб зруйнувати пошукову монополію

Вищі антимонопольні чиновники Міністерства юстиції вирішили попросити суддю змусити компанію Alphabet Inc. Google продати свій браузер Chrome. Департа...

19.11.24

1 909

0
Інноваційна програма факторингу eDilo для українських ММСП

Інноваційна програма факторингу eDilo для українських ММСП

Ця ініціатива надасть доступ 450 українським мікро-, малим та середнім підприємствам (ММСП) до беззаставного фінансування за доступною ціною, що дозво...

19.11.24

1 004

0
Для військових запустять програму лояльності в «Армія+». Серед перших партнерів – Rozetka та Нова пошта

Для військових запустять програму лояльності в «Армія+». Серед перших партнерів – Rozetka та Нова пошта

Міністерство оборони України планує у 2025 році запустити загальнонаціональну програму підтримки військовослужбовців під назвою «Плюси». Про це повідо...

18.11.24

1 402

0
Найбагатша людина Азії приєднується до гонки за людиноподібних роботів

Найбагатша людина Азії приєднується до гонки за людиноподібних роботів

Індійський стартап, контрольований найбагатшою людиною Азії, виходить на ринок людиноподібних роботів, конкуруючи з американськими і китайськими конку...

18.11.24

1 385

0
Уряд оновив критерії для бронювання та отримання статусу критичного підприємства

Уряд оновив критерії для бронювання та отримання статусу критичного підприємства

Кабінет міністрів оновив критерії бронювання від мобілізації та для отримання статусу критичних підприємствами та організаціями, повідомив премʼєр-мін...

16.11.24

6 807

3

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».