Ізраїль прагне стати світовим торговцем зброєю

31.03.25

0

579

0

Оскільки Європа збільшує витрати на оборону, ізраїльські виробники бачать можливість для продажу зброї і шанс стати більш самодостатніми.

Після того, як Ізраїль розпочав війну в Газі, постачальники зброї, як-от США, Велика Британія та Італія, обмежили військовий експорт до країни, сподіваючись підштовхнути уряд Біньяміна Нетаньягу до дипломатичного вирішення конфлікту. Результат? Внутрішня оборонна промисловість Ізраїлю запрацювала на повну потужність, і сьогодні вона виробляє більше, ніж будь-коли. Тепер виробники прагнуть збільшити експорт, включно зі зброєю, яка потрапила під ембарго, і деякі потенційні покупці  це ті самі країни, які ввели обмеження.

Десятки виробників зброї в Ізраїлі нарощують виробництво. Elbit Systems Ltd. яка торгується в Тель-Авіві та Нью-Йорку, налагоджує виробничі лінії для 1-тонних авіабомб, відомих як MK84, а також для менших версій тієї ж серії, згідно з ізраїльськими чиновниками, які попросили не називати їхнього імені, обговорюючи делікатні питання. А з серпня Elbit і Міністерство оборони підписали контракти на суму близько 2,5 млрд шекелів (700 млн доларів) для збільшення виробництва зброї та різних хімічних сполук, необхідних для боєприпасів.

«Ізраїль має бути більш незалежним у виробництві озброєнь», — каже Бецхалель Махліс, генеральний директор Elbit.

Незадоволений попит вказує на зростання продажів

Годовой объем невыполненных заказов израильских производителей вооружений
Річний обсяг невиконаних замовлень ізраїльських виробників озброєнь

Міністерство взяло на себе низку інших зобов'язань за останній рік, щоб забезпечити достатні поставки для Армії оборони Ізраїлю (IDF). У травні минулого року воно оголосило про контракт на 2,8 мільярда шекелів з Elbit на міномети, ракети, керовані ракети і багато іншого. У жовтні воно схвалило угоду на 2 мільярди шекелів з Elbit і державною компанією Rafael Advanced Defense Systems Ltd. щодо розширення виробництва Iron Beam, лазерної системи перехоплення ракет, розробленої Rafael.

«Ми засвоїли на власному гіркому досвіді, що те, чого в нас немає в Ізраїлі, ми часто не можемо отримати деінде», — сказав Зеєв Зільбер, головний економіст міністерства оборони, у своїй лютневій промові в Тель-Авіві.

Війна, яка почалася після того, як бойовики ХАМАС хлинули через кордон із Гази 7 жовтня 2023 року, убивши або викравши понад 1400 ізраїльтян, стала величезним виснажувальним фактором для економіки. У 2024 році уряд позичив рекордні 278 мільярдів шекелів, дефіцит бюджету злетів до 6,8% від валового внутрішнього продукту, а зростання впало до всього 0,9%, найнижчого рівня за десятиліття.

Незважаючи на економічні втрати і шкоду, завдану світовій репутації Ізраїлю після знищення Гази, де, за даними міністерства охорони здоров'я, яким керує ХАМАС, загинуло щонайменше 50 000 осіб, переважна більшість ізраїльтян підтримали війну. Коли до ХАМАС приєдналися підтримувані Іраном ополченці в Сирії, Іраку, Ємені та Лівані, що призвело до евакуації десятків тисяч людей, Ізраїль відчув себе позбавленим усякого почуття безпеки, зіштовхнувшись з екзистенціальною загрозою. Тепер чиновники стверджують, що країна виграє від нарощування свого військового потенціалу, особливо за рахунок продажів за кордон.

«Експорт стимулює зростання бізнесу, що, своєю чергою, призводить до зростання ізраїльської економіки», — сказав Зільбер.
Міністерство оборони минулого року більш ніж подвоїло свій довоєнний бюджет, до 154 мільярдів шекелів, показують урядові дані. І воно виділило 220 мільярдів шекелів на закупівлю боєприпасів, зброї, палива і багато чого іншого протягом наступних років. З них понад дві третини буде витрачено всередині країни, що приблизно вчетверо більше довоєнного рівня. Гроші «значно зміцнять оборонно-промислову базу країни і скоротять зовнішню залежність»,  йдеться в лютневій заяві міністерства.

Ізраїль довгий час вважав інвестиції в оборону такими, що не підлягають обговоренню. Незадовго до Шестиденної війни 1967 року Франція  на той час фактично єдиний постачальник зброї Ізраїлю  поступилася тиску арабських лідерів і оголосила ембарго на постачання зброї Ізраїлю, змусивши його швидко розвивати власну промисловість. Його оборонна міць стала джерелом національної гордості, досягнувши кульмінації два десятиліття тому у створенні системи ППО «Залізний купол» . Сьогодні Ізраїль є восьмим за величиною експортером озброєнь у світі, згідно зі Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень проблем миру, який відстежує світову торгівлю зброєю. У 2023 році він продав за кордон військову техніку на суму 13,2 млрд доларів, що становить 6% від загального обсягу його експорту (останні доступні дані).

Стенд Elbit на оборонній виставці Eurosatory
Стенд Elbit на оборонній виставці Eurosatory
Нові зусилля мають зміцнити репутацію Ізраїлю як новатора в галузі озброєнь. У лютому компанії, від стартапів до найбільших виробників, завершили випробування передових технологій для перехоплення безпілотників на різних відстанях, швидкостях і висотах, які уряд має намір фінансувати і розгорнути якомога швидше. Elbit заявляє, що вивчає системи лазерної оборони на літаках, які можуть значно скоротити вартість перехоплення вхідних ракет. І держава працює з Elbit над передовими системами для посилення захисту винищувачів F-16 та їхніх пілотів у бою. Ці технології, ймовірно, будуть запропоновані покупцям за кордоном.

Європа відчуває зростаючий тиск, вимагаючи збільшити військові витрати, оскільки президент США Дональд Трамп перевертає світовий порядок, а ізраїльська зброя має ту перевагу, що вона перевірена в боях, навіть якщо покупці критикували країну за ведення цих боїв.
«Перше запитання, яке ставить собі кожен уряд перед покупкою в Ізраїлю: чи використає це армія оборони Ізраїлю?» — каже Аві Дадон, колишній заступник генерального директора міністерства оборони. «Уряди продовжують купувати у нас, тому що в Ізраїлю є унікальна продукція і передові технології».
Ізраїль нарощує виробничі потужності для систем, які нині змушений імпортувати. Країна модернізує бомби серії MK за допомогою американських або вітчизняних комплектів наведення, які перетворюють зброю, засновану на американській конструкції 1950-х років, на високоточні боєприпаси. За повідомленнями ЗМІ, Ізраїль використовував тисячі таких бомб у Газі, що спонукало адміністрацію президента США Джо Байдена тимчасово зупинити постачання в травні минулого року, пославшись на занепокоєння з приводу втрат серед мирного населення.

Незважаючи на зусилля зі зміцнення виробничих потужностей, військові чиновники кажуть, що Ізраїль, як і раніше, потребує підтримки Вашингтона. За останні 18 місяців він отримав майже 17 мільярдів доларів військової допомоги від США, і всі його винищувачі - F-15, F-16 і F-35 - американські. Але чиновники кажуть, що, з огляду на мінливі політичні вітри в США та інших колись надійних партнерах, Ізраїлю доведеться продовжувати розвивати свою внутрішню промисловість.
«Ця війна продемонструвала, що ми повинні бути самостійними», — сказав Еяль Замір, нещодавно призначений глава ЦАХАЛу, на заході Міністерства оборони в лютому. «Ми відродили недіючі виробничі лінії, розширили наявні та створили нові виробничі потужності. Скорочення нашої глобальної залежності зміцнює нашу безпеку, економіку і промисловість».
Залишити коментар

Актуальне

Ілон Маск очолив список найбагатших людей світу за версією Forbes. Хто у першій пʼятірці

Аналітика

Ілон Маск очолив список найбагатших людей світу за версією Forbes. Хто у першій пʼятірці

Аналітика

Засновник і гендиректор американських Tesla та SpaceX Ілон Маск став найбагатшою людиною у світі за версією Forbes, випередивши власника LVMH Бернара...

02.04.25

900

0
Як AI змінює клієнтську підтримку: менше витрат, більше якості

Інновації

Як AI змінює клієнтську підтримку: менше витрат, більше якості

Інтерв'ю

Що мене спонукало зайнятися автоматизацією? Це був 2016 рік. Я стояв у «Сільпо» біля КПІ. Хотів отримати бонусну картку. Але щоб це зробити, потрібно...

01.04.25

508

1
Кожен четвертий новий бізнес в Україні торік заснували жінки – дослідження YC.Market

Бізнес

Кожен четвертий новий бізнес в Україні торік заснували жінки – дослідження YC.Market

Дослідження

Протягом 2024 року спостерігалась позитивна динаміка реєстрації компаній жінками, з поступовим зростанням їхньої частки до 27,5% серед усіх нових коме...

01.04.25

657

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Бізнес

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Нерухомість

У 2026 році планується відкрити розкішний бункер «судного дня», призначений лише для членів, з басейнами, охороною здоров’я на основі штучного інтелек...

25.01.25

44 394

0
Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

В Україні можна отримати грант на бізнес чи реалізацію ідеї. Війна не зупинить зростання економіки та прогрес в розвитку нашої країни. Розповідаємо пр...

15.01.24

7 748

2
10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Інновації

10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Fintech

Фінансові технології або фінтех - це більше, ніж просто модне слово у світі фінансових послуг. Користувачі, а також підприємства наздоганяють тенденці...

12.10.23

6 077

1
Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google у понеділок анонсувала Willow, свій останній, найкращий квантовий обчислювальний чіп. Заяви Google щодо цього чіпа щодо швидкості та надійності...

11.12.24

5 711

0
Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Чи знали ви, що найбільша мережа закладів швидкого харчування, "Макдональдс", насправді отримує велику частину своїх прибутків від нерухомості? За ві...

08.11.23

5 695

1

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (41)
Instagram
6% (20)
TikTok
9% (30)
Telegram
24% (76)
Youtube
31% (101)
Twitter
2% (5)
А що це?
15% (49)
Залишити коментар

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».