Трамп починає світову торгівельну війну: наслідки для світової економіки від мит президента

03.04.25

0

611

0

Президент Дональд Трамп має намір оголосити про наймасштабніші торговельні обмеження США за останнє століття, що одним махом переверне повоєнну світову торговельну систему і створить важко-передбачувані економічні ризики.

Плани адміністрації запровадити те, що Трамп називає взаємними тарифами, залишили інвесторів, керівників, урядовців і споживачів по всьому світу гадати, що буде далі, коли він підніметься на трибуну на заході Білого дому. 

За словами головного економіста Nomura Holdings Inc. Роба Суббарамана, відсутність подробиць про структуру, розмір і цілі зборів призвела до того, що світ «рухався наосліп» напередодні дня оголошення важливих рішень.

«Пропоновані адміністрацією Трампа взаємні тарифи означають різні речі для різних людей», — написав він у недавній записці для клієнтів. Хоча прямий підхід означає, що США відповідатимуть зборам, які інші країни стягують з американських товарів, «ми підозрюємо, що критерії для взаємних тарифів США будуть набагато ширшими, і їх дійсно буде складніше кількісно оцінити».

Взаємні мита можуть підняти ставки до найвищого рівня з 1800-х років

Середній рівень тарифів на товари

 торговые ограничения США
Дані за березень 2025 року включають тарифи на Китай, алюміній, сталь і невідповідні USMCA Мексику і Канаду. Максимальна оцінка взаємних тарифів Bloomberg Economics включає неторговельні бар'єри, ПДВ та інші претензії. Оцінки засновані на структурі торгівлі 2024 року.

У перехресті прицілу

Хоча Трампу ще належить визначити цілі, він і його помічники закликали Європейський союз, Мексику, Канаду, Японію, Південну Корею, В'єтнам та Індію покарати те, що вони вважають несправедливою торговельною практикою. Китайські товари вже позначені кумулятивним 20%-вим надбавочним податком.

Близько 33 трильйонів доларів у світовій торгівлі перебувають під прицілом, і країни від Бразилії до Китаю стикаються з падінням експорту в США на 4-90%, згідно з Bloomberg Economics. Індекс невизначеності глобальної торгової політики команди у вівторок злетів до найвищого рівня за всю історію спостережень з 2009 року.

На думку економістів Goldman Sachs Group Inc. , середній розмір тарифів США для всіх країн, імовірно, зросте цього року на 15 процентних пунктів. Вони попереджають, що це призведе до зростання базової інфляції, ослаблення зростання і підвищення ризику рецесії.

Зростаюча залежність економіки США від імпорту

Це втричі більше, ніж під час протекціонізму 1930-х років.

 Bloomberg Economics
Дані FRED Федерального резервного банку Сент-Луїса, Бюро економічного аналізу США.

Тарифний світ

Дії середи стали продовженням кроків, уже зроблених з моменту вступу Трампа на посаду в січні. Адміністрація запровадила сукупний 20%-вий додатковий податок на всі імпортовані товари з Китаю, а також діють ставки в розмірі 25% на низку товарів з Мексики та Канади. Також діє 25%-вий глобальний тариф на імпорт сталі та алюмінію. Трамп також підписав прокламацію про введення 25%-го тарифу на імпорт автомобілів і деяких автозапчастин, який має набути чинності 3 квітня у Вашингтоні. Буде введено додаткові галузеві мита, наприклад, на фармацевтичні препарати.

Визначення взаємності

Трамп заявив, що його так звані взаємні тарифи будуть спрямовані на те, щоб відповідати тарифним і нетарифним бар'єрам, які торговельні партнери встановлюють для американських фірм, включно з тим, що урядовці вважають надмірним торговельним профіцитом зі США, певними податками та зборами на рівні товарів. Трохи більше місяця урядовці намагалися слідувати його директиві, оголошеній 13 лютого, про «справедливу та взаємну торгівлю».

Торгові претензії США

Bloomberg Economics оцінює потенційні фактори, що сприяють запровадженню взаємних тарифів

Торговые претензии США
Bloomberg Economics

Економічний удар

Протягом кількох місяців аналітики намагалися спрогнозувати потенційні наслідки аморфних тарифів, покладаючись на різні сценарії. Bloomberg Economics повідомляє, що максимальний підхід додасть до 28 відсоткових пунктів до середніх тарифних ставок США, що призведе до удару в 4% по ВВП США і підвищення цін майже на 2,5% протягом двох-трирічного періоду.

Вплив на торговельних партнерів за всіх сценаріїв буде серйозним. Китай, ЄС та Індія можуть очолити список постраждалих, коли мова заходить про вплив на експорт у США,  хоча їхні економіки можуть з цим впоратися. Канада і країни Південно-Східної Азії, ймовірно, відчують сильніший загальний вплив.

Стагфляція?

Стагфляція, коли повільне зростання поєднується з постійно підвищеним ціновим тиском, також викликає занепокоєння. За словами Шан-Цзіня Вея з Columbia Business School у Нью-Йорку та колишнього головного економіста Азіатського банку розвитку, існують паралелі з епізодом стагфляції 1970-х років, спричиненим нафтовим шоком: «Обидва періоди були дуже неприємними для американського суспільства, які завдали страждань багатьом домогосподарствам. Цього разу ми ризикуємо повторити неприємний досвід непотрібних і запобіжних політичних рішень».

Однак багато що залежить від невідомих чинників, на багато з яких, найімовірніше, не буде дано відповідей, включно з точними остаточними ставками митних тарифів за продуктами та країнами, відповідними заходами торговельних партнерів і реакцією підприємств і споживачів.

Критичний період стагфляції

Економісти відзначають ризик феномена на тлі тарифів

Стагфляция
Bloomberg Economics

Око за око?

Торгові партнери досі застосовували різні підходи. Китай, який тривалий час перебував у центрі уваги Трампа, на початку цього року відповів на мита, хоча додатковий податок був меншим, ніж у США, і застосовувався до більш обмеженого набору американських товарів. Європейський союз і Канада негайно відреагували на мита президента США на метали.

Багато великих економічних держав намагалися домовитися про винятки з мит. Країни, включно з В'єтнамом, пообіцяли купувати більше американських товарів, щоб спробувати розв'язати проблему своїх надлишків зі США, і скоротили імпортні мита на низку продуктів.

Американські акції зафіксували найгірші квартальні результати з 2023 року в перші три місяці цього року, хоча більша частина решти світу побачила зростання. Казначейські облігації США зросли майже на 3%, почасти завдяки побоюванням з приводу зростання. Золото досягло рекордних максимумів, тоді як долар ослаб. Деякі інвестори стверджують, що песимізм перебільшений, і відзначають потенціал торгових угод з часом.

Великий бізнес

Багато американських компаній висловили стурбованість з приводу нових мит, які збільшують витрати і з'їдають маржу. Іноземним керівникам доводиться зважувати, чи варто перенести хоча б частину виробництва в США, щоб обійти мита.

«Очевидно, що світова бізнес-спільнота дивиться на це з тривогою» з огляду на відсутність ясності та високі ставки, пов'язані з відновленням балансу економіки, на яку припадає близько чверті світового ВВП, сказав Джон Дентон, колишній австралійський дипломат, а нині генеральний секретар Міжнародної торгової палати.
Залишити коментар

Актуальне

Інтерв’ю з Денисом Горбуновим: Експерт у електронній комерції та автор методології BRAND-UP

Бізнес

Інтерв’ю з Денисом Горбуновим: Експерт у електронній комерції та автор методології BRAND-UP

Інтерв'ю

Денис Горбунов — успішний підприємець та експерт у галузі електронної комерції з понад десятирічним досвідом. Почавши кар'єру в Україні, він пройшов ш...

03.04.25

258

0
Трамп починає світову торгівельну війну: наслідки для світової економіки від мит президента

Аналітика

Трамп починає світову торгівельну війну: наслідки для світової економіки від мит президента

Аналітика

Президент Дональд Трамп має намір оголосити про наймасштабніші торговельні обмеження США за останнє століття, що одним махом переверне повоєнну світов...

03.04.25

611

0
Ілон Маск очолив список найбагатших людей світу за версією Forbes. Хто у першій пʼятірці

Аналітика

Ілон Маск очолив список найбагатших людей світу за версією Forbes. Хто у першій пʼятірці

Аналітика

Засновник і гендиректор американських Tesla та SpaceX Ілон Маск став найбагатшою людиною у світі за версією Forbes, випередивши власника LVMH Бернара...

02.04.25

995

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Бізнес

Для еліти будують бункер вартістю 300 мільйонів доларів на випадок Третьої світової війни

Нерухомість

У 2026 році планується відкрити розкішний бункер «судного дня», призначений лише для членів, з басейнами, охороною здоров’я на основі штучного інтелек...

25.01.25

44 413

0
Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

В Україні можна отримати грант на бізнес чи реалізацію ідеї. Війна не зупинить зростання економіки та прогрес в розвитку нашої країни. Розповідаємо пр...

15.01.24

7 763

2
10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Інновації

10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Fintech

Фінансові технології або фінтех - це більше, ніж просто модне слово у світі фінансових послуг. Користувачі, а також підприємства наздоганяють тенденці...

12.10.23

6 094

1
Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google у понеділок анонсувала Willow, свій останній, найкращий квантовий обчислювальний чіп. Заяви Google щодо цього чіпа щодо швидкості та надійності...

11.12.24

5 721

0
Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Чи знали ви, що найбільша мережа закладів швидкого харчування, "Макдональдс", насправді отримує велику частину своїх прибутків від нерухомості? За ві...

08.11.23

5 712

1

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (41)
Instagram
6% (20)
TikTok
9% (30)
Telegram
24% (76)
Youtube
31% (101)
Twitter
2% (5)
А що це?
15% (49)
Залишити коментар

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».