«Ми прагнемо перетворити "Резерв+" на онлайн-ТЦК». Інтерв’ю з Катериною Черногоренко про цифрові зміни в армії

06.12.24

0

1 003

0

Катерина Черногоренко — заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації вже понад рік допомагає імплементувати різноманітні технологічні рішення для армії, зокрема застосунки «Резерв+» та «Армія+». 

У бліцінтервʼю вона розповідає про те, на якому етапі модель цифровізації ВЛК, який вигляд має надання послуг в «онлайн-ТЦК», кого шукає в цифрову команду Міноборони; також ділиться подробицями про застосунок із системою лояльності для військових і планами на 2025 рік.

Катерина Черногоренко
Катерина Черногоренко — заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації

— Катерино, над чим працює ваша команда зараз?

У нас в роботі 63 цифрових продукти, серед них сформувалась флагманська лінійка продуктів, на яких ми найбільше фокусуємось щодня: це мобільний застосунок для військовозобов’язаних «Резерв+», мобільний застосунок для військових «Армія+», бойова IT-система DELTA.

Просто зараз ми покращуємо «Резерв+». Цей застосунок дає військовозобов’язаним доступ до реєстру «Оберіг», можливість оновити військово-облікові дані, отримати електронний військово-обліковий документ. Зараз ми поступово запускаємо різні типи онлайн-відстрочок від мобілізації, а також працюємо над автоматизацією процесів, що стосуються військового обліку. 

Наприклад, у серпні 2024 року Кабмін ухвалив експериментальну постанову, згідно з якою чоловіки від 16 до 25 років були поставлені на облік автоматично, без медкомісій і черг у ТЦК. З 18 років військовозобов’язані можуть авторизуватись в «Резерв+» та отримати електронний документ. 

Ми також оновлюємо «Армія+»: додаємо нові види електронних рапортів і загалом розширюємо функціонал, щоб перетворювати мобільний застосунок на універсального помічника, який містить 90% сервісів та послуг, необхідних військовому чи військовій. 

У листопаді цього року Міноборони і Генштаб ЗСУ втілили спрощений електронний рапорт на переведення в іншу військову частину. Ми прибрали посередників між військовослужбовцем і Кадровим центром ЗСУ та гарантуємо, що очікування рішення скоротиться. Раніше узгодження зміни місця служби могло займати до чотирьох місяців — з «Армія+» на це йде менше ніж тиждень. Військовослужбовець гарантовано отримує відповідь, і навіть якщо йому відмовлять у переведенні, то буде вказана чітка причина з офіційного переліку.

— Також ви працюєте над цифровізацією ВЛК, на якому етапі реформа?

Разом із Департаментом охорони здоров'я Міністерства оборони ми розробили модель реформи всіх процесів ВЛК. Її суть полягає в тому, що рішення ВЛК буде розділене на дві структуровані частини — набір медичних даних та набір адміністративних даних. Таке розрізнення зробить сервіс ВЛК зручним для людей.

Військовозобов’язаний зможе отримати електронне направлення на ВЛК в «Резерв+». А в підсумку реформи — пройти медогляд на предмет придатності в цивільному закладі охорони здоров’я, який сам собі обере. Наприклад, у свого сімейного лікаря та інших необхідних цивільних лікарів. Головне, щоб цей заклад охорони здоров’я мав договір з НСЗУ.

Цивільні лікарі сформують свої медичні висновки та внесуть їх в електронну систему охорони здоров’я, яка вже існує та є зручною для наших цілей. Далі цей набір даних надходить до відповідної електронної системи Міноборони для ухвалення адміністративних висновків.

Весь обмін цифровими документами триватиме лічені хвилини. Військово-лікарська комісія ознайомиться з набором медичних даних у доступній формі, і, ґрунтуючись на ньому, винесе аргументоване рішення. Такий підхід забезпечить прозорість, оперативність, зручність визначення придатності чи непридатності військовозобов'язаних. А згодом ми втілимо подібний підхід і для військовослужбовців.

Цифрова модель допоможе розвантажити систему ВЛК та уникнути зловживань, спростить формування й отримання медичного й адміністративного висновку. Також після кожного рішення залишиться збережений цифровий слід — електронні підписи як лікаря, так і працівника ВЛК, — що сильно спростить перевірку уповноваженим органам.

Ми розіслали дорожню карту реформи всім залученим сторонам. Залишилося тільки визначити терміни виконання і переходити до роботи. Робимо все можливе, щоб запустити реформу ВЛК оперативно, і я впевнена, що вона дасть позитивні результати. Колись я керувала проєктом зі створення електронного лікарняного, і, по суті, цей досвід дав мені можливість зараз запропонувати реформу ВЛК. Бо реформа електронного лікарняного відбулась успішно, і зараз ми застосовуємо схожу логіку, тільки вже для нових цілей.

— А який статус проєкту з цифровізації ТЦК?

Усі сервіси, які зараз надає ТЦК, ми вважаємо реалістичним розробити в онлайн-форматі. Водночас цифровізація не скасовує можливість фізичного візиту до ТЦК. Така опція залишиться, адже технічно людина може не завжди мати доступ до електронних сервісів.

Проте для людей, які хочуть скористатися онлайн-сервісом, має бути «Резерв+». Взагалі ми прагнемо перетворити «Резерв+» на онлайн-ТЦК, який буде набагато зручнішим і швидшим [за офлайн-ТЦК] та поєднає всі необхідні процеси в одному застосунку. 

Наприклад, щоб зараз людина з інвалідністю могла отримати відстрочку від мобілізації, достатньо надіслати запит в «Резерв+». Цей запит надходить до електронного реєстру Пенсійного фонду, дані перевіряються, генерується проста бінарна відповідь «так» або «ні» — і позначка про відстрочку автоматично додається в електронний військово-обліковий документ у мобільному застосунку. І це все. Нам писали тисячі людей, які казали, що це найкрутіше, що з ними сталося у сфері цифровізації. 

Щоб пройти цю ж процедуру в офлайні, людина має прийти в ТЦК, відстояти чергу, подати письмову паперову заявку, дочекатися розгляду комісії. Весь процес триває від двох днів до трьох тижнів. Комісія розглядає заяву, ухвалює рішення, яке скеровується в ТЦК. А потім людина має знову прийти в ТЦК за цим рішенням. І тільки після того як оператор ТЦК вручну внесе дані в реєстр «Оберіг», вони відобразяться в застосунку «Резерв+».

Натомість оформлення відстрочки онлайн займає кілька хвилин. Тому ця цифрова послуга має такий попит.

Наразі в «Резерв+» відстрочки оформили понад 180 тисяч громадян. Це люди з пенсійним посвідченням за інвалідністю, студенти, аспіранти, докторанти, а також багатодітні батьки, які мають від трьох дітей в одному шлюбі. І ми працюємо над тим, щоб втілити в онлайні всі можливі види відстрочок, встановлені законодавством.

— Наскільки дані про військовослужбовців захищені у ваших сервісах?

 «Резерв+» від початку навмисно побудований так, що в ньому не зберігаються дані. Архітектура застосунку є «дзеркалом» Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних «Оберіг». І обмін даними з реєстром відбувається в зашифрованому вигляді.

Безпека користувачів є для нас першочергово важливою. Ми дбаємо про захист даних кількома державними командами, проводимо ретельні перевірки, сертифікації — робимо все, щоб система була максимально захищеною.

— На конференції СТАРТ ви казали, що шукаєте людей у команду. Хто це має бути та як до вас потрапити?

Ми продовжуємо масштабувати наші цифрові продукти, а значить продовжуємо залучати спеціалістів. Наші цивільні вакансії можна відслідковувати на сайті наших партнерів Lobby X. Військові вакансії Міноборони також доступні в онлайн-рекрутингу в «Резерв+».

Також для модернізації оборони ми будуємо ДП «Цифрова армія». Вже обрали директорку проєкту, це буде жінка. Вона вмотивована, потужна СТО, одна з найкращих із будівництва систем в країні. Ми також відібрали C-level експертів для того, щоб рухати цей державний організм, розвивати його. Знайшли крутих фахівців, яких інтегруємо у наш проєкт — деякі з них були класними цивільними менеджерами, а зараз служать у війську.  

Дуже вірю в цей проєкт і хочу, щоб він відбувся. Це такий спеціалізований підрозділ, куди ми запросимо найкращих розробників. Ймовірно, що для частини ІТ-спільноти це буде пік кар'єри, бо робота в період війни в плані захисту систем та розробки — великий професійний стрибок.

Також я боротимусь за те, щоб у проєкті були достойні заробітні плати. Звичайно, нам дуже складно конкурувати з цивільним сектором, але робитиму все як профільна заступниця, як людина, яка має захищати свою команду, і надам найкращі умови, щоб це було класне ДП, з класною культурою креативу, свободи, професійного розвитку. Місце, де формуються найкращі технологічні рішення.

— Чому ви обрали працювати саме з системою ситуаційної обізнаності «Дельта», а не з іншими, наприклад, із системою «Дзвін»?

Бойову систему DELTA цього року ввели в експлуатацію в усіх підрозділах оборони України. DELTA є комплексною системою захисту інформації та першою з українських бойових систем успішно пройшла перевірку інформаційної безпеки за стандартами НАТО. До цих досягнень команда йшла вісім років.

Система ситуаційної обізнаності надає можливість нашим військовим мати повний життєвий цикл на цифровій мапі важкої техніки, іншими словами — наша армія більше ніколи не буде сліпа щодо власних дій і дій противника. 

Ця система ситуаційної обізнаності надає нашим військовим максимально деталізовану цифрову мапу поля бою. Іншими словами, наша армія більше ніколи не буде сліпа щодо власних дій і дій противника.

Джерело: ain.ua

Залишити коментар

Актуальне

Автосервіс, який наймає ветеранів, виробник меду з Луганщини та застосунок для онкопацієнтів: малі бізнеси отримали 3 750 000 гривень на розвиток своєї справи

Бізнес

Автосервіс, який наймає ветеранів, виробник меду з Луганщини та застосунок для онкопацієнтів: малі бізнеси отримали 3 750 000 гривень на розвиток своєї справи

Бізнес

Серед десятьох фіналістів проєкту «Бізнес-трамплін 2.0» від ROZETKA та Visa професійне журі обрало сімох переможців: п’ять малих та два ветеранські бі...

12.12.24

757

0
Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google каже, що його новий квантовий чіп вказує на існування кількох всесвітів

Інновації

Google у понеділок анонсувала Willow, свій останній, найкращий квантовий обчислювальний чіп. Заяви Google щодо цього чіпа щодо швидкості та надійності...

11.12.24

789

0
«Ми прагнемо перетворити "Резерв+" на онлайн-ТЦК». Інтерв’ю з Катериною Черногоренко про цифрові зміни в армії

Аналітика

«Ми прагнемо перетворити "Резерв+" на онлайн-ТЦК». Інтерв’ю з Катериною Черногоренко про цифрові зміни в армії

Інтерв'ю

Катерина Черногоренко — заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації вже понад рік допомагає...

06.12.24

1 003

0
Підпишіться на нас

Раз на тиждень ми будемо надсилати Вам найцікавіші новини тижня

Конфіденційність гарантована

Популярні статті

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

Гранти для підтримки ідей та бізнесу 2024

В Україні можна отримати грант на бізнес чи реалізацію ідеї. Війна не зупинить зростання економіки та прогрес в розвитку нашої країни. Розповідаємо пр...

15.01.24

5 633

2
10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Інновації

10 головних фінтех-інновацій, які ви повинні знати

Fintech

Фінансові технології або фінтех - це більше, ніж просто модне слово у світі фінансових послуг. Користувачі, а також підприємства наздоганяють тенденці...

12.10.23

4 124

1
Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Макдональдс: Гамбургери на першому плані, але нерухомість - основа доходу

Чи знали ви, що найбільша мережа закладів швидкого харчування, "Макдональдс", насправді отримує велику частину своїх прибутків від нерухомості? За ві...

08.11.23

3 869

1
Головні біотехнологічні інновації 2023 року

Головні біотехнологічні інновації 2023 року

BioTech

У світі біотехнології кожен рік приносить приголомшливі інновації та переломні моменти, що сприяють розв'язанню складних проблем і поліпшенню якості ж...

06.10.23

3 509

0
Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Бізнес

Топ бізнес-ідей для підприємців-початківців

Якщо ви подумуєте про початок бізнесу, вам слід подумати, чи відповідає ваша ідея тому, як люди живуть і підходять до своєї роботи. Якщо ви зможете ви...

28.09.23

3 185

1

 

Опитування
У якій соцмережі ви проводите найбільше часу?
Facebook
13% (35)
Instagram
6% (17)
TikTok
9% (25)
Telegram
25% (71)
Youtube
30% (84)
Twitter
2% (5)
А що це?
15% (43)
Залишити коментар

Новини

Nvidia щойно стала найбільшою компанією в світі на тлі буму ШІ

Nvidia щойно стала найбільшою компанією в світі на тлі буму ШІ

Nvidia перевищила ринкову капіталізацію Apple і стала найбільшою компанією світу завдяки глобальному поштовху штучного інтелекту. З кінця 2022 року ви...

06.11.24

1 541

0
Онлайн-відстрочки в «Резерв+» стануть доступні у найближчі дні

Онлайн-відстрочки в «Резерв+» стануть доступні у найближчі дні

У мобільному застосунку «Резерв+» розпочалося бета-тестування онлайн-відстрочок, повідомила заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черног...

05.11.24

1 330

0
Публічна хмара UCloud: Переваги використання для бізнесу у 2024 році

Публічна хмара UCloud: Переваги використання для бізнесу у 2024 році

Публічною хмарою називають IT-інфраструктуру, яка повністю розміщена на серверах провайдера. Останній надає доступ користувачам за допомогою мережі ін...

05.11.24

1 031

0
Buddy.ai використовує ШІ та ігри, щоб допомогти дітям вивчати англійську як другу мову

Buddy.ai використовує ШІ та ігри, щоб допомогти дітям вивчати англійську як другу мову

У 2014 році Іван Кревков перевіз свою родину із Сербії до США. Переїзд його родини із Сербії до США означав відправлення доньок до англомовних шкіл. Й...

04.11.24

1 447

0
Telegram збирається представити 10 нових функцій для Mini Apps

Telegram збирається представити 10 нових функцій для Mini Apps

Месенджер Telegram невдовзі представить десять нових функцій для Mini Apps, що дозволить розробникам створювати безліч нових програм та ігор на платфо...

04.11.24

1 954

0
Львів стане першим містом, де тестуватимуть 5G

Львів стане першим містом, де тестуватимуть 5G

Першим містом, де відбудеться тестування технології 5G, стане Львів, повідомили співрозмовники ЕП на телеком-ринку. Якщо обладнання не впливатиме на р...

04.11.24

1 528

0
У «Резерв+» у листопаді зʼявляться «миттєві електронні відстрочки»

У «Резерв+» у листопаді зʼявляться «миттєві електронні відстрочки»

Улистопаді мобільний застосунок «Резерв+» оновлять, додавши сервіс для оформлення електронних відстрочок від мобілізації для чоловіків призовного віку...

01.11.24

2 052

0
OpenAI запускає свого конкурента Google ChatGPT Search

OpenAI запускає свого конкурента Google ChatGPT Search

У четвер компанія запустила ChatGPT Search, еволюцію прототипу SearchGPT, представленого цього літа. Завдяки вдосконаленій версії моделі OpenAI GPT-4o...

01.11.24

1 737

0
Курс з трансферного ціноутворення в Україні: для кого та переваги навчання

Курс з трансферного ціноутворення в Україні: для кого та переваги навчання

Для підприємств з міжнародною діяльністю важливо орієнтуватися в тонкощах трансферного ціноутворення (ТЦУ). Це дозволяє розуміти податкове навантаженн...

01.11.24

1 098

1
Архон виходить із тіні, маючи 20 мільйонів доларів і «клітки з антитілами», щоб прискорити розробку ліків

Архон виходить із тіні, маючи 20 мільйонів доларів і «клітки з антитілами», щоб прискорити розробку ліків

Archon Biosciencs, біотехнологічний стартап, який використовує штучний інтелект для розробки нових біомолекул, отримав вражаючі 20 мільйонів доларів п...

31.10.24

1 478

0
В Україну ввезли легкових авто майже на $3 млрд у січні-серпні

В Україну ввезли легкових авто майже на $3 млрд у січні-серпні

Із січня по серпень в Україну було імпортовано 215 600 легкових авто, зокрема, вживаних та нових, повідомляє асоціація «Укравтопром» із посиланням на...

31.10.24

1 534

1
Найбагашою людиною Китаю став засновник ByteDance Чжан Імін

Найбагашою людиною Китаю став засновник ByteDance Чжан Імін

Засновник ByteDance Чжан Імін є найбагатшою людиною в Китаї з особистим статком у 49,3 мільярда доларів. 41-річний Чжан, який пішов з посади виконавчо...

30.10.24

1 893

0
Ештон Катчер пояснює, чому він робить ставку на ШІ

Ештон Катчер пояснює, чому він робить ставку на ШІ

Ештон Катчер, співзасновник Sound Ventures, вважає, що кожна компанія стане компанією зі штучним інтелектом. Актор та інвестор виступив на TechCrunch...

30.10.24

1 609

0
Мільярдер Френк Маккорт хоче купити TikTok

Мільярдер Френк Маккорт хоче купити TikTok

У той час як зростає тиск на китайську материнську компанію TikTok ByteDance, щоб продати платформу на тлі ескалації уряду США, ByteDance стверджує, щ...

29.10.24

1 638

0
Сучасна CRM для малого бізнесу: огляд можливостей SITNIKS

Сучасна CRM для малого бізнесу: огляд можливостей SITNIKS

SITNIKS CRM – це сучасна українська СRM-система, оптимізована для instagram-бізнесу, маркетплейсів, інтернет-магазинів та продажів у чатах. Ця система...

28.10.24

1 111

0
Ядерний стартап Pacific Fusion отримав 900 мільйонів доларів фінансування

Ядерний стартап Pacific Fusion отримав 900 мільйонів доларів фінансування

Pacific Fusion Corp., енергетична компанія, яка намагається створити джерело енергії на основі ядерного синтезу, заявила, що залучила понад 900 мільйо...

28.10.24

1 472

0
Статки Ілона Маска зросли  до 270,3 мільярдів доларів, оскільки Tesla повертається

Статки Ілона Маска зросли до 270,3 мільярдів доларів, оскільки Tesla повертається

У четвер Ілон Маск збільшив свій капітал на 33,5 мільярда доларів, оскільки акції Tesla Inc. продемонстрували найбільший приріст за понад десять років...

25.10.24

2 438

0
BYD перемагає у глобальній гонці за створення дешевших електромобілів

BYD перемагає у глобальній гонці за створення дешевших електромобілів

Після збільшення річних продажів у Китаї в 15 разів до 3 мільйонів автомобілів лише за три роки, BYD тепер експортує приблизно на 95 ринків, включаючи...

24.10.24

1 711

0
Tesla Cybertruck став третім найбільш продаваним електромобілем в Америці

Tesla Cybertruck став третім найбільш продаваним електромобілем в Америці

Cybertruck від Tesla став третім найбільш продаваним електромобілем у Сполучених Штатах у третьому кварталі, випередивши всі інші електромобілі, вироб...

24.10.24

1 569

0
Supernova Airlines отримала дозвіл на рейси з України до Праги

Supernova Airlines отримала дозвіл на рейси з України до Праги

Авіакомпанія «Supernova Airlines» отримала дозволи на польоти «Київ — Прага — Київ» та «Львів — Прага — Львів», йдеться в наказі Державної авіаційної...

23.10.24

1 579

0

Натиснувши «Прийняти всі cookie-файли» ви погоджуєтесь на розміщення всіх cookie-файлів на вашому пристрої. Ви можете змінювати налаштування cookie-файлів або відкликати вашу згоду на їх використання у будь-який час натиснувши на «Налаштування cookie-файлів».